אתר תדמית – שלב התכנון – אפיון אתר תדמיתי

במאמר הקודם דנו בשלב הראשון לבניית אתר תדמיתי – תכנון אתר והגדרת מטרותיו. למעשה תכנון אתר תדמיתי כולל גם ובעיקר את שלב אפיון האתר, עליו נדבר במאמר זה.
אפיון מקדים ומפורט הינו מאבני היסוד לקראת בניית אתר מכל סוג ובשל היותו כזה, אפיון אמור להכיל את כל הקווים המנחים וההיבטים המרכזיים בבניית האתר, החל מהגדרת מטרות האתר, קהל היעד, התייחסות לאתרי מתחרים ועבור דרך התוויית קווים כלליים לעיצוב האתר, מבנה האתר ואפשרויות הניווט בו, וכלה בהתייחסות לפרמטרים מעולם השיווק וקידום אתרים.

שלושת הנושאים הראשונים – הגדרת מטרות האתר, קהל היעד והתייחסות לאתרי מתחרים, הוצגו ביתר פירוט במאמר הקודם. נושאים אלו, כמו גם יתר הנושאים שעליהם נדון במאמר זה, אמורים להיות משולבים באפיון האתר על-מנת לבסס עליהם את הקמת האתר, עיצובו והתאמת התכנים שבו.

אפיון עיצוב האתר

לעיצוב אתר תדמיתי תפקיד חשוב ביותר ביצירת רושם ראשוני על הגולשים. עיצוב האתר, נכון שיתבצע בהלימה לאופי האתר, מטרותיו ותוך התאמה לקהל היעד אליו מכוון האתר. השקעה בעיצוב אתר תדמיתי, הינה לרוב השקעה חד פעמית וברוב המקרים שווה להשקיע מעט יותר בשלב זה בכדי ליצור ארשת רצינית ומקצועית לעסק ולאתר. לא מן הנמנע שתוכלו למצוא ברשת האינטרנט מגוון פתרונות זולים יותר, כדוגמת תבניות לאתרים, אותם תוכלו לספק לחברת בניית האתרים כאפיון מוכן לעיצוב ובניית האתר. תבניות אלו לא בהכרח פחות מקצועיות, אולם במקרה זה נדרש להשקיע זמן בכדי לאתר את התבנית המתאימה ביותר לאופי האתר. לשיטת בניית אתרים באמצעות תבניות מספר חסרונות על פני עיצוב מקצועי, שהעיקריים שבהם: חוסר התאמה מירבי לעסק, לאופיו וללקוחותיו ובנוסף, מאחר ומדובר בתבניות ולא בסקיצות ייחודיות, סביר להניח שאתרים נוספים יעשו שימוש באותן תבניות, כלומר חוסר ייחודיות והתאמה אופטימלית לעסק ולאתר שלכם.

אפיון מבנה האתר ותפריטי הניווט

בעוד שלעיצוב אתר תדמיתי תפקיד חשוב ביצירת רושם ראשוני בקרב הגולשים בו לראשונה, אפיון מבנה אתר נכון והתאמת תפריטי ניווט ברורים, הינם תנאי הכרחי ליצירת תנועה איכותית וממוקדת מטרה באתר. עיצוב האתר לא מספיק והוא חייב להיות מגובה בתפריטי ניווט נוחים תוך הנעה לפעולה ממוקדת של הגולש. מבנה נכון של דפי האתר ותפריטי הניווט שבו לא משרתים את הגולשים בלבד, כי אם גם את מנועי החיפוש בבואם לסרוק את דפי האתר. ניווט קל בין דפי האתר השונים, יבטיח סריקה איכותית של האתר ע"י מנועי החיפוש. לפיכך, אפיון נכון של דפי האתר ותצורת הניווט שבו תסייע רבות גם לקידום האתר על פני המתחרים באותו ענף.

אפיון תשתית קידום ושיווק

תכנון מוקדם של תשתית קידומית לאתר מהווה יתרון משמעותי, שכן בעצם תכנון האתר וראשית בנייתו יש לשים דגש על מספר אלמנטים, כדוגמת מילות מפתח תחרותיות בענף, התנהגות מתחרים בכל הקשור לקידום אתריהם ברשת החיפוש והשיווק בכלל, מחקר מילים שלא בהכרח יתרמו להגדלת נפח התנועה באתר, אלא ליצירת יחס המרה מיטבי ועוד. תשומת לב לאפיון תשתית הקידום והשיווק בכלל, תחסוך בעתיד זמן וכסף רב ותמצה את מלוא התרומה הפוטנציאלית שיש לאתר להציע עבור העסק.

לסיכום, תכנון נכון ומוקפד של עיצוב האתר תוך התאמתו המירבית לאופי האתר, מטרותיו ומיקוד לקהל יעד רלוונטי ותוך מתן גיבוי לכל אלו באמצעות ניווט נוח ופשוט ויצירת תכנים עשירים ורלוונטיים, הינו מתכון לאתר תדמיתי מנצח. זאת ועוד, בניית אתר תדמיתי תוך שימת דגש למילות מפתח ממוקדות בעלות משקל גבוה ליצירת יחס המרה מיטבי, תגביר את תנועת הגולשים באתר ותייצר הפניות איכותיות לאתר. שילוב נכון של עיצוב ובניית אתר עם קידום ממוקד, יביא לנאמנות גולשים ולהגדלת מעגל הלקוחות.