אתר תדמית – שלב התכנון – הגדרת מטרות

סדרת המאמרים הבאה תעסוק בשלבים לבניית אתר תדמית – שלבים שאם תשכילו ליישם, יבטיחו לכם אתר תדמית מנצח.
המאמר הראשון בסדרה זו עוסק בשלב תכנון האתר. כמו בכל פרויקט, שלב התכנון הוא השלב הקריטי ביותר שכן בשלב זה מוגדרים המטרות והיעדים של הפרויקט כולו וחשוב מכך – מדדי ההצלחה שלו.

לא בכדי ההתייחסות לבניית אתר תדמית הינה כפרויקט, שכן זו כוללת את כל מחזור החיים של פרויקט ובכלל זה: שלבי התכנון, האפיון, חלוקת חבילות העבודה – עיצוב ותכנות, העשרת האתר בתכנים, העלאת האתר לרשת, קידום האתר במנועי חיפוש, אופטימיזציה של האתר ותחזוקתו השוטפת.

שלב התכנון נחלק לשניים – הגדרת מטרות וביצוע אפיון טכני לאתר. כאמור, במאמר זה נתמקד בהגדרת מטרות האתר.
בניית אתר תדמית ועיצובו מושפעים מגורמים רבים, ביניהם: מטרות האתר ביחס לתכנית העסקית, קהל היעד אליו האתר פונה, מתחרים קיימים ופוטנציאליים ועוד.

מטרות האתר אל מול התכנית העסקית

האתר אמור לשרת את התכנית העסקית ולפיכך יש לוודא כבר בשלב התכנון הראשוני שהאתר מכוון למטרות אלו ומניע לפעולה הקשורה להשגת המטרה העסקית. אתר מסחרי לדוגמא, ידגיש את האספקט המסחרי ויניע את הגולשים לביצוע הזמנה, בעוד שעסק המציע שירותים, יבליט את הערך המוסף שהוא מציע ללקוחות ויניע לידי השארת פרטים או הרשמה לקבלת פרטים נוספים וכן הלאה. בנייה נכונה ומכוונת מטרה, תשיג את מטרות האתר ותשרת את תכניתו העסקית של בעל האתר.

ניתוח קהל היעד של האתר

ניתוח קהל היעד ותכנון האתר להיות מכוון לקהל יעד זה, הינו מאבני הדרך החשובות ביותר בתכנון האתר. מאפייניו ועיצובו של אתר תדמית צריכים להיות מתואמים לקהל היעד שאליו האתר פונה. כך לדוגמא, אתר העוסק בפעילויות המכוונות להורים ולילדים, ילבש עיצוב צבעוני ונועז ביחס לאתר המוכר שירותי ראיית חשבון או עריכת דין שאמור לשדר ארשת יותר רצינית וסולידית. יתרה מזאת, האינטראקציה עם הגולשים באתר, צריכה להיות מתואמת לקהל היעד, לאופי האתר ולמטרותיו, אם זה בדרך של יצירת קשר באמצעות טופס, ואם זה באמצעות הורדת ברושור ומצגת עסקית וכלה בפעילות קהילתית אקטיבית כדוגמת, ניוזלטר, פורומים וכדומה.

ניתוח מתחרים

תכנון האתר בהתייחס למתחרים קיימים ופוטנציאליים אמור להבליט את הערך המוסף של העסק אל מול המתחרים. אתר תדמית אמור לחזק את הערך המוסף של האתר, להבליט את המותג העסקי ולחזק את נאמנות הלקוחות לעסק. סעיף זה מאגד בתוכו תורה שלמה של ניהול שיווק, מותג ותדמית, אשר התייחסות אליהם כבר בשלב התכנון, תשיג את מטרות האתר כבר עם הקמתו ותחסוך זמן יקר בשיפור תדמית העסק ותודעתו בשלבים מאוחרים יותר. אתר המציע את אותם שירותים אותם מציעים המתחרים, כאשר אינו מדגיש את הערך המוסף שמייחד אותו על פניהם, לא יבלוט ביחס לעסקים מתחרים ולא יניב את אותם יעדים שלשמם הוקם האתר.

2 תגובות ל”אתר תדמית – שלב התכנון – הגדרת מטרות“

  1. [...] קהל היעד והתייחסות לאתרי מתחרים, הוצגו ביתר פירוט במאמר הקודם. נושאים אלו, כמו גם יתר הנושאים שעליהם נדון במאמר זה, [...]

  2. מאת דורון:

    ניתוח קהל הידע זהו בעצם החלק החשוב ביותר לדעתי. השקיעו בו כי עליו יבנה כל האתר.