בניית אתר תדמיתי – שלב העיצוב

המאמר השלישי בסדרת השלבים לבניית אתר תדמיתי מוקדש לעיצוב האתר התדמיתי. בשלב זה גיבשנו כבר לעצמנו את מטרות האתר, קהל היעד, קווים מנחים לעיצוב האתר ובנייתו. עיצוב האתר כעת הינו השלב הראשון בבניית האתר, הלכה למעשה.

היצמדות לקווי האפיון

עיצוב אתר תדמיתי הינו אחד השלבים המרתקים בבניית האתר – לאחר מילוי שאלוני מחקר ואפיונים הגענו סוף סוף לשלב שבו נתחיל "לבנות בידיים" ולראות תוצאות. יחד עם זאת, חשוב מאוד להיצמד בשלב זה, כמו בכל יתר השלבים המעשיים, לקווים המנחים שהתווינו לעצמנו בשלבי האפיון. קל מאוד בשלב עיצוב האתר לסטות מהאפיון כתוצאה מ"התלהבות יתר" אולם חשוב מאוד להיצמד לתכנית המקורית. הירידה לפרטים בכל שלב הינה רצויה והכרחית, אולם חשוב לא פחות לקחת צעד אחורה מידי פעם ולשאול את עצמנו האם הקונספט העיצובי הכללי שאותו אנו מרכיבים כעת עונה על דרישות האפיון ונותן מענה לקהל היעד שיפגוש בקרוב באתר החדש.

עיצוב ממוקד מטרה

כאמור, בניית אתר תדמיתי ועיצוב סקיצות האתר מחייבים תמיכה במידע ובתכנים שיוכנסו בשלבים הבאים, בקהל היעד ובמטרות האתר שהצבנו לעצמנו בשלבי האפיון:

עיצוב ובניית אתר תדמיתי – תמיכה במידע ובתכנים
עיצוב ובניית אתר תדמיתי שונים מעיצוב ובניית אתר קהילתי, אתר מסחרי או פורטל. בעוד אתר תדמיתי אמור לשווק ולהעצים את יתרונותיו היחסיים של העסק אותו הוא מייצג, אתר קהילתי מייצג את קהילת הגולשים באתר ומספק במה וכלים לשיתוף מידע. לאתר מסחרי וחנות וירטואלית לעומת זאת תשתית ייעודית למסחר אלקטרוני המאופיינת בעיצוב שונה וייחודי.

עיצוב ובניית אתר תדמיתי – תמיכה בקהל היעד
באופן דומה, קהל היעד אליו ממוקד האתר משפיע רבות על עיצוב האתר, כך לדוגמא: אתר תדמיתי המיועד לשיווק מוצרי תינוקות שונה בצורה מהותית מאתר תדמיתי המיועד לשיווק מוצרים טכנולוגיים. שני סוגי אתרים אלו ילבשו צורה שונה בכל הקשור למבנה וצורניות האתר, צבעיו ותפריטיו כך שהעיצוב יספק תמיכה הולמת לסוגי המסרים השונים בכל אחד מסוגי האתרים.

עיצוב ובניית אתר תדמיתי – תמיכה במטרות האתר
מטרת אתר תדמיתי הינה הנעה לפעולה. כלומר, אנו נצפה מגולש שנכנס לאתר תדמיתי לבצע פעולה מסוימת, בין אם זה השארת פרטים בטופס ייעודי לשם קבלת פרטים נוספים או המשך התקשרות, בין אם זה ביצוע הזמנה ובין אם זה כל פעולה אקטיבית אחרת המוגדרת כהמרה ע"י בעל האתר. לאתרים שונים מטרות שונות ואלו צריכות להיתמך במבנה עיצובי שונה המניע לידי פעולה ספציפית, ממוקדת ושונה.

לסיכום, עיצוב אתר תדמיתי הינו שלב חשוב בבניית האתר והוא שאחראי לעיצוב דמותו של האתר, תרתי משמע. הפלט העיקרי של שלב זה הינו שלד ותשתית בסיסית להטמעת תכני האתר והעברת המסר הייחודי שלנו באמצעותו. בניית אתר תדמיתי המגובה בעיצוב מתאים למטרות האתר, קהל היעד והתכנים שיופיעו בו, הינה תנאי בסיסי להצלחת האתר וההנעה לפעולה באתר.